Uczelnie i instytucje

Kraków/ Prof. Adam Strzembosz uhonorowany medalem UJ "Plus Ratio Quam Vis"

10.05.2024. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel (L) na uroczystym posiedzeniu Senatu UJ z okazji obchodów święta Uniwersytetu Jagiellońskiego w auli Collegium Novum, 10 bm. w Krakowie. wręcza złoty medal Plus Ratio Quam Vis prof. Adamowi Strzemboszowi (P) .(ad) PAP/Łukasz Gągulski
10.05.2024. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel (L) na uroczystym posiedzeniu Senatu UJ z okazji obchodów święta Uniwersytetu Jagiellońskiego w auli Collegium Novum, 10 bm. w Krakowie. wręcza złoty medal Plus Ratio Quam Vis prof. Adamowi Strzemboszowi (P) .(ad) PAP/Łukasz Gągulski

Prof. Adam Strzembosz otrzymał najważniejsze odznaczenie Uniwersytetu Jagiellońskiego złoty medal "Plus Ratio Quam Vis" (rozum przed siłą) podczas piątkowych uroczystości z okazji święta UJ. Obchodzone było ono z okazji 660. rocznicy powołania tej uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego.

Prof. Strzembosz był honorowym gościem uroczystego posiedzenia Senatu uczelni zwołanego z okazji Święta UJ. Jak wskazał rektor uniwersytetu prof. Jacek Popiel, uhonorowany został on złotym medalem "za niezłomność i odwagę w obronie demokratycznego państwa prawa, niezawisłości i niezależności sądów oraz wolności i praw obywateli, zasługi w budowaniu etosu prawnika i sędziego oraz wyznaczanie najwyższych standardów patriotyzmu i pracy dla dobra wspólnego".

Prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego i kierownik Katedry Prawa Karnego UJ podkreślił w laudacji, że laureat medalu "nie wymaga od nas żadnych pochwał, ale przede wszystkich podziękowań". "W trudnych czasach - i tych sprzed 40 lat, i tych całkiem niedawnych - stał się busolą, prawdziwym świadkiem nieustępliwej racji przeciwstawiającej się sile ograniczającej naszą wolność i nasze prawa" - podkreślił.

Laureat nagrody w swoim wystąpieniu podkreślił, że prawo musi odpowiadać kategoriom moralnym, nie wolno działać wbrew podstawowym prawom obywatelskim i prawom człowieka.

"Obecne czasy są trudne dla prawnika. Musimy się wszyscy wykazać wielką cierpliwością, wielką rozwagą, aby nie powoływać się na precedens, choćby służył najlepszej sprawie. Szukacie we mnie tych wartości, które znajduję w sobie w małym stopniu. Szukajcie tych wartości wśród prawników i sędziów, moich kolegów i przyjaciół, tych którzy ponieśli prawdziwe konsekwencje" - apelował prof. Strzembosz.

Profesor Adam Strzembosz był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989-1990), pierwszym prezesem Sądu Najwyższego, przewodniczącym Trybunału Stanu (1990-1998), przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa (1994-1998).

Święto UJ jest obchodzone w rocznicę powołania przez króla Kazimierza Wielkiego Studium Generale w Krakowie 12 maja 1364 roku. W tym roku przypada 660. rocznica tego wydarzenia.

Zgodnie z tradycją w piątek rano w Katedrze Wawelskiej władze UJ złożyły wiązanki kwiatów na sarkofagu fundatora uczelni Kazimierza Wielkiego oraz władców, którym uniwersytet zawdzięcza odnowienie w 1400 roku - Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Następnie w Auditorium Maximum UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Franciszka Ziejkę, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999-2005.(PAP)

Nauka w Polsce

rgr/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański 01.12.2016

    Prof. Rowiński: misję w ALLEA postrzegam jako tworzenie pomostu między Wschodem a Zachodem

  • Fot. Adobe Stock

    Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS 2024 - za badania w dziedzinie astrofizyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera