26.01.2020 PAP/Andrzej Grygiel

Katowice/ Przesłużono nabór aktywności do 8. Śląskiego Festiwalu Nauki

Organizatorzy 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach przedłużyli do 12 maja nabór propozycji do programu wydarzenia. Za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który został udostępniony na stronie internetowej festiwalu, można nadsyłać propozycje np. wykładów, warsztatów, pokazów czy wystaw.

  •  09.05.2024. Prezydent RP Andrzej Duda na wydarzeniu "Startupy w Pałacu. Innowacje w rolnictwie" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 9 bm. Wydarzenie ma na celu ukazanie roli startupów w procesie tworzenia innowacji dla sektora rolno–spożywczego. PAP/Radek Pietruszka
    Innowacje

    Prezydent Andrzej Duda spotkał się z twórcami rolniczych start-upów

    Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z twórcami start-upów z obszaru rolnictwa. „Startupy w Pałacu. Innowacje w rolnictwie” to wydarzenie cykliczne, które odbywa się szósty raz.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Kraków/ 18 maja Rynek Główny sceną koncertów zespołów uczelni wyższych

    18 maja Rynek Główny w Krakowie stanie się sceną koncertów zespołów artystycznych uczelni wyższych, które zaprezentują swój repertuar w ramach 20. Festiwalu Nauki i Sztuki, powracającego po pięcioletniej przerwie.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Podkarpackie/ W piątek startują 29. Rzeszowskie Juwenalia

    W piątek po południu ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów, którzy chwilę wcześniej odbiorą symboliczny klucz do bram miasta. Następnie rozpoczną się koncerty. 29. Rzeszowskie Juwenalia potrwają dwa dni.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Kraków/ Ruszyła sprzedaż biletów do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon; otwarcie 21 czerwca

    Rozpoczęła się sprzedaż biletów do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, które oficjalnie zainauguruje działalność wraz z rozpoczęciem wakacji 21 i 22 czerwca, a dzień później przyjmie pierwszych zwiedzających interaktywną wystawę stałą „Człowiek i jego marzenia”.

  • 01.01.2010. Historyk prof. podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. PAP/Tytus Żmijewski
    Wydarzenia

    Spotkanie autorskie z prof. Normanem Daviesem w Izabelinie

    16 maja w Centrum Kultury Izabelin odbędzie się jedyne spotkanie autorskie w języku polskim z prof. Normanem Daviesem, autorem książki "Szlak nadziei". Książka brytyjskiego historyka opisująca odyseję żołnierzy gen. Władysława Andersa powstawała m.in. w Izabelinie.

  • fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

    Czy komputery mogą czytać nam w myślach? O pionierskich badaniach nad komunikacją mózgów z maszynami porozmawiają goście i uczestnicy tegorocznego Copernicus Festival.

  • Adobe Stock
    Wydarzenia

    Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

    Prof. Sergei Gukov z amerykańskiego Caltechu opowie w poniedziałek 13 maja na Wydziale Fizyki UW o matematyce jako grze podczas wykładu z serii “Zapytaj fizyka”. Badacz zajmuje się teorią strun, a także zastosowaniami sztucznej inteligencji w rozwiązywaniu problemów matematycznych.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Rozpoczął się Tydzień Książki organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

    Trwający od poniedziałku Tydzień Książki jest osiemnastym spośród "50 tygodni w Mieście Nauki” organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach. Tygodnie tematyczne, poświęcone istotnym społecznie zagadnieniom, są częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

  • Fot. materiały prasowe
    Wydarzenia

    Rozpoczął się "Tydzień Architektury" organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

    Rozpoczynający się w poniedziałek "Tydzień Architektury" jest siedemnastym z organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach "50 tygodni w Mieście Nauki". Tygodnie tematyczne, poświęcone ważnym społecznie zagadnieniom, są częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Najpopularniejsze

  • 04.01.2020 PAP/Leszek Szymański

    Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Rektor WUM polecił dezaktywację systemu teleinformatycznego do głosowania w wyborach nowego rektora

  • Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza; tu: Jowisz, Adobe Stock

    Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

  • Badanie brytyjskie: w wyborach ważny jest uśmiech

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Zdrowy styl życia może zrównoważyć wpływ genów skracających życie

Fot. Adobe Stock

Ekspert: niektóre konie rozpoznają siebie w lustrze

Pewne zwierzęta mają rozwiniętą samoświadomość, ale trudno nam ją zmierzyć za pomocą prostego testu lustra. Podczas badania koni część z nich zachowała się w sposób, który sugerował, że rozpoznały siebie w lustrze - powiedział PAP dr Tomasz Smoleń z Katedry Kognitywistyki UJ.