23.02.2024 PAP/Rafał Guz

Rektor Collegium Humanum: likwidacja uczelni - tylko w ostateczności

Nowe władze Collegium Humanum przekonują, że ich głównym celem jest zapewnienie uczelni dalszego funkcjonowania. Nie wykluczają zmiany nazwy; liczą się i z tym, że uczelnia zostanie zlikwidowana. "Ale to ostateczność" - powiedział PAP rektor Paweł Poszytek.

  • Fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Białystok/ Rozpoczął się jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

    Eksperymenty, wykłady, pokazy, koncerty, spektakle, a także rodzinny piknik - złożą się na rozpoczęty w piątek jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Zaplanowano ponad 500 wydarzeń. Impreza potrwa do 19 maja.

  • 22.12.2022. Na zdjęciu wystawa pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani" w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Wystawa prezentuje modele szkieletów oraz skamieniałości sprzed 210 milionów lat z wykopalisk w cegielni Lipie Śląskie w Lisowicach koło Lublińca.  PAP/Andrzej Lange

    Młodzi naukowcy apelują do władz o budowę Muzeum Historii Naturalnej

    Młodzi naukowcy i młodzież zwrócili się do rządu i władz stolicy o stworzenie w Polsce Muzeum Historii Naturalnej, które pozwoli eksponować cenne zbiory przyrodnicze, "dorównujące najlepszym kolekcjom na świecie", m.in. szczątki dinozaurów czy kopalnych kolibrów. Obecnie większość eksponatów znajduje się w magazynach instytutów PAN.

  • 04.01.2020 PAP/Leszek Szymański

    B. rektorzy zaniepokojeni wydarzeniami związanymi z wyborami rektora na WUM

    W działaniach związanych z wyborami władz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zapomniano o etosie uniwersyteckim - uważają byli rektorzy tej uczelni. We wspólnym oświadczeniu wyrazili nadzieję, że partykularne interesy nie przeważają nad możliwością "demokratycznego i godnego" wyboru rektora.

  • Warszawa, 13.04.2023.  Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak
    Technologia

    Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczyna cykl otwartych seminariów inżynierskich

    Czym jest inżynieria kosmiczna i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich? Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne? Odpowiedź na te i inne pytania będzie można poznać w trakcie otwartych seminariów inżynierskich organizowanych przez CBK PAN. Pierwsze seminarium - 21 maja.

  • Fot. Adobe Stock

    Raport NIK: nieprawidłowości na kwotę 6,5 mln zł w publicznych uczelniach zawodowych

    Niewłaściwe gospodarowanie majątkiem lub środkami finansowymi na kwotę 6,5 mln zł i niedostosowywanie oferty kształcenia do potrzeb pracodawców – to główne nieprawidłowości stwierdzone przez NIK w publicznych uczelniach zawodowych – mówił w Sejmie Marcin Kaliński, dyrektor delegatury NIK we Wrocławiu.

  • 31.03.2021 PAP/Łukasz Gągulski

    Politechnika Krakowska i Koleje Małopolskie podpisały umowę o współpracy naukowo-technicznej

    Politechnika Krakowska i Koleje Małopolskie podpisały w czwartek umowę o współpracy naukowo-technicznej na rzecz rozwoju innowacyjnych technologii w małopolskim transporcie kolejowym. Umowa zakłada wymianę wiedzy i doświadczeń oraz wsparcie przedsięwzięć edukacyjnych i szkoleniowych.

  • 26.01.2020 PAP/Andrzej Grygiel
    Popularyzacja

    Katowice/ Przedłużono nabór aktywności do 8. Śląskiego Festiwalu Nauki

    Organizatorzy 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach przedłużyli do 12 maja nabór propozycji do programu wydarzenia. Za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który został udostępniony na stronie internetowej festiwalu, można nadsyłać propozycje np. wykładów, warsztatów, pokazów czy wystaw.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Kraków/ 18 maja Rynek Główny sceną koncertów zespołów uczelni wyższych

    18 maja Rynek Główny w Krakowie stanie się sceną koncertów zespołów artystycznych uczelni wyższych, które zaprezentują swój repertuar w ramach 20. Festiwalu Nauki i Sztuki, powracającego po pięcioletniej przerwie.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Podkarpackie/ W piątek startują 29. Rzeszowskie Juwenalia

    W piątek po południu ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów, którzy chwilę wcześniej odbiorą symboliczny klucz do bram miasta. Następnie rozpoczną się koncerty. 29. Rzeszowskie Juwenalia potrwają dwa dni.

Najpopularniejsze

  • 04.01.2020 PAP/Leszek Szymański

    Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza; tu: Jowisz, Adobe Stock

    Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Badanie brytyjskie: w wyborach ważny jest uśmiech

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Zdrowy styl życia może zrównoważyć wpływ genów skracających życie

  • Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami

Fot. Adobe Stock

Ekspert: niektóre konie rozpoznają siebie w lustrze

Pewne zwierzęta mają rozwiniętą samoświadomość, ale trudno nam ją zmierzyć za pomocą prostego testu lustra. Podczas badania koni część z nich zachowała się w sposób, który sugerował, że rozpoznały siebie w lustrze - powiedział PAP dr Tomasz Smoleń z Katedry Kognitywistyki UJ.